مدرسه سواد رسانه‌ای خلاق رسا

چالش بودجه بندی دروس

نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #16043
   سمیه شهریسوند
   مشارکت کننده

   پژوهشی در خارج از کشور روی اضطراب‌های معلمان انجام شده بود که یکی از مهم‌ترین عوامل اضطراب را مشکل زمان و اتمام تدریس محتوای مصوب نشان می‌داد. ما در ایران به خاطر سیاست‌های چند سال اخیر در کاهش زمان دروس علوم ‌پایه مشکلات مضاعفی در این مورد داریم. شما به عنوان معلم درس‌های تخصصی مثل شیمی، فیزیک و… که ساعت مصوب آموزش و پرورش برای تدریس کتابش اغلب ناکافی است یا معلم ابتدایی که دستش تا حدودی برای تغییر ساعتهای درسی باز است چطور بین رعایت بودجه‌بندی، باز کردن مفاهیم بنیادی و جاانداختن آن و نیز جلوگیری از طولانی شدن یک بحث تعادل برقرار می‌کنید؟
   معلمان باتجربه می‌دانند که این همیشه یکی از چالش‌های اصلی علوم ‌پایه در مدرسه است‌.

   +5
  • #16054
   قاسم برجسته
   مشارکت کننده

   رعایت بودجه بندی، همیشه چالش برانگیز هست. هر چند که یک محتوای ثابت و مشخص را تاکید کردن و اصالت تمام قایل شدن برای آن محل پرسش و اشکال است و نیاز به بازاندیشی دارد. در هر صورت در سیستم آموزشی به دلایلی تاکید بر بودجه بندی هست. عدم رعایت آن، هر چند دلایل منطقی و قابل قبول داشته باشیم، مورد اعتراض مدیر و خانواده ها قرار می گیریم. به نظر مناگر کمی به سمت اعتماد به دانش آموزان باور آنها حرکت کنیم می توانیم بخش هایی از درس و تمرین ها را به آنها واگذار کنیم.در قالب سوالات پژوهشی بخواهیم ،بخش هایی از مباحث را خود یاد بگیرند. راه کار دومی که کمک کننده هست ترغیب دانش آموزان به پیش مطالعه هست. و با پرسش هایی نظیر : چه چیزی در پیش مطالعه برایتان جالب بود ؟ به چه ابهامی برخورد کردید ….. توجه و عمق بیشتری به پیش مطالعه داد که سبب می شود ذهن دانش آموزان آمادگی بیشتری برای یادگیری کسب کند و با سرعت بیشتری تدریس کرد.

   +5
   • #16747
    الهام فخرایی
    مشارکت کننده

    آیا راهکاری وجود داره که مباحث رو با مفاهیم مشترک پیش برد؟ مثلا به این ترتیب که معلم مفاهیم مشترک دروس رو از قبل جدا و فهرست کنه و بارها به بهانه های مختلف در طول سال تحصیلی اون ها رو به کلاس معرفی یا از کلاس در قالب فعالیت گروهی و فردی بخواد، به این ترتیب به نظر می رسه روال یادگیری فردی و خودگردان سریع تر اتفاق می افته

    +2
  • #16092
   سمیه شهریسوند
   مشارکت کننده

   کاملاً درسته این همه محدود کردن معلم و گرفتن اختیار اداره کلاس از اون اشتباهه ولی راهکارهاتون در چنین شرایطی کارامد و خوبه.
   اما هر دوش برای اجرا به زمان خاصی برای اعتمادسازی نیاز داره.
   منظورم اینه که شما اول باید به عنوان یه معلم مسلط و باسواد و موفق در شهر یا مدرسه جابیافتید و بعد این امکان رو خواهید داشت که بدون اعتراض نسبت به روش متفاوتتون چنین راهکارهایی استفاده کنید.
   سطح دانش پایه شاگردان هم موثره. مثلاً در مدارسی که خیلی ضعف درسی وجود داره این واگذاری بخشی از مطالب یا پیش مطالعه عموماً قابل اجرا نیست. یعنی اغلب بچه‌ها همراهی نمی‌کنن.

   +3
   • #16748
    سمیه شهریسوند
    مشارکت کننده

    در مقطع ابتدایی این ترکیب مفاهیم یا کار روی مفاهیم مشترک خیلی موثره و من ازش استفاده می کنم اما در دبیرستان چندان قابل اجرا نیست.

    +2
نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.

©2021 تمام حقوق برای مدرسه سواد رسانه ی خلاق رسا محفوظ است. طراحی سایت : تیم طراحی سایت امید وب

با اعتبارنامه خود وارد شوید

یا    

جزئیات خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

*

code