مدرسه سواد رسانه‌ای خلاق رسا

چالش های ارزشیابی توصیفی

نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #16745
   مریم جعفرنژاد
   مشارکت کننده

   به عنوان معلم در ارزشیابی توصیفی به چه موانع و چالشهایی برخورد کرده اید ؟؟ من که هر سال برای تصمیم گیری درباره کودکانی که توانایی های لازم را برای ارتقا پایه کسب نکرده اند و باید نیاز به تلاش بگیرند دچار چالش میشوم و فشار بسیار زیادی از طرف اولیا برای کسب نمره قبولی وجود دارد در حالی که ارتقا چنین دانش آموزانی به پایه های بالاتر بسیار آسیب زا خواهد بود و خود دانش آموز و والدینش متضرر خواهند شد اما در این زمینه آگاهی کافی وجود ندارد و در نهایت با مقاومت والدین و فشار از طرف مدرسه مواجه هستیم
   شما چه چالش ها و مشکلاتی بر سر اجرای صحیح ارزشیابی توصیفی داشته اید ؟
   یا اگر به عنوان والد این متن را میخوانید درباره ارزشیابی توصیفی چه نطر تجربه یا درد دلی دارید ؟؟

   +3
  • #16749
   محمود شیخیان
   مشارکت کننده

   چالش اول: چالش‌های معلمان
   این روش نیاز به آموزش‌ و پشتیبانی جدی از معلمان دارد. بسیاری از معلمان و بدون پشتیبانی کافی از سمت مدرسه و نظام آموزشی در این نوع ارزشیابی رها شده‌اند. بنابراین به تنهایی باید با چالش‌های آن روبرو شوند و هیچ معلمی به تنهایی نمی‌تواند این فشارها را تاب بیاورد. بنابراین وظیفه‌ی هر مدیر آموزشی در گام‌های قبل و حین اجرا، پشتیبانی و حمایت کاکارشناسی در ارزشیابی هستش

   +3
   • #16755
    الهام فخرایی
    مشارکت کننده

    آیا معلم ها این امکان رو دارند که در قالب آموزش ضمن خدمت درخواست چنین آموزش هایی رو داشته باشند؟ دغدغه اش رو چطور؟

    0
  • #16750
   محمود شیخیان
   مشارکت کننده

   چالش دوم: ناآگاهی والدین
   به نظر نی‌رسد تمام تجارب والدین به ارزشیابی دوره خودشان باز می‌گردد و به هیچ وجه با این نوع ارزشیابی و ارزش‌های نهفته در آن آشنایی ندارند. بنابراین ما نیاز به آموزش‌های بسیار اساسی و پایه برای والدین در این رمینه هستیم. به عبارتی باید والدین را شریک خود فرض کرده و ایشان را همراه کنیم.

   چالش ۳:
   باور عمیق معلمان به این نوع از ارزشیابی بسیار ضرورت دارد. معلمی که ارزش‌های این نوع ارزشیابی را باور نداشته باشد در عمل نمی‌تواند آن را درست انجام دهد و باعث می‌شود خروجی فرایند ضعیف باشد و همین عامل نگرانی والدین را افزایش خواهد داد و باعث بی‌اعتمادی‌شان شود. به عبارت دیگر درست انجام دادن کار درست، از ضروریات است.

   +3
  • #16760
   سمیه شهریسوند
   مشارکت کننده

   برای ارزشیابی توصیفی ضروریه که تعداد دانش‌آموزان کلاس در حد استاندارد یعنی حداکثر ۲۰ نفر باشه. در کلاسهای ۳۰-۴۰ نفری واقعاً فرصت شناخت عمیق از تک تک بچه‌ها نیست. امتحان کتبی گرفتن در گذشته این حسن رو داشت که در یک زمان مشخص تعداد زیادی از بچه‌ها ارزیابی می‌شدن ولی این فقط یکی از روشهای ارزیابیه و نمی‌شه همیشه و در همه دروس اون رو استفاده کرد و توقع داشت کارنامه توصیفی به دانش‌آموز بدیم.
   نکته بعدی توصیفهای محدود این نظام ارزیابیه. بچه‌ها در چهاردسته قرار می‌گیرن که به نظر من کمه. فکر می‌کنم اگر شش دسته داشتیم می‌شد عادلانه‌تر و واقعی‌تر ارزیابی رو ثبت کرد.

   +1
نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.

©2021 تمام حقوق برای مدرسه سواد رسانه ی خلاق رسا محفوظ است. طراحی سایت : تیم طراحی سایت امید وب

با اعتبارنامه خود وارد شوید

یا    

جزئیات خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

*

code