مدرسه سواد رسانه‌ای خلاق رسا

رویکرد گلخانه ای و مطالعه

نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #16052
   الهام فخرایی
   مشارکت کننده

   چگونه کتاب مناسبی برای کودک انتخاب کنیم؟
   پدر داستان های شاهنامه برای کودکان را در سبد خرید گذاشته و مادر کتاب هایی از فهرست ناشرین برگزیده سال را جدا کرده‌، اما کودک به هیچکدام تمایلی نشان نمی دهد و اصرار دارد مجموعه یک کارکتر داستانی طراحی شده را بردارد که از قرار نه در فهرست مادر قرار دارد و نه مورد علاقه پدر است، چه باید کرد؟

   یکی از مهمترین چالش های والدین و بزرگترهایی که با کودک و نوجوان سر و کار دارند، انتخاب و توافق روی اثر مناسب است. اینکه چه کتاب هایی مناسب تر است؟ خرید یا مطالعه کتاب صرفا محدود به فهرست های برگزیده باشد یا آثاری که چندان هم نمونه های فاخری محسوب نمی شوند، می توانند مفید باشند؟ این دغدغه ها را در سه عنوان بررسی می کنیم:

   – انتخاب کتاب
   برای انتخاب کتاب، معیارهای مختلفی وجود دارد که مواردی مثل موضوع، هدف و گروه سنی مخاطب در درجه اول و نویسنده، مترجم، تصویرگر، ناشر و معرف … در درجه دوم قرار می گیرند.

   توجه‌ به‌ مولفه های درجه اول، همیشه ضروری اند اما مولفه های درجه دوم را نیز نمی توان نادیده گرفت.

   از طرفی اگر در انتخاب کتاب صرفا به تک معیارهایی مانند چندستاره بودن، برگزیده شدن در جشنواره فلان یا تعداد چاپ ها و موارد این چنینی استناد کنیم، به ندرت می توان این انتخاب را دقیق و هوشمندانه توصیف کرد.

   – فهرست کتاب های برگزیده
   بر همین اساس وقتی به فهرست های برگزیده مراجعه می کنیم، باز هم لازم است مولفه های درجه اول و دوم، هر دو را لحاظ کنیم. درواقع گرچه این فهرست ها، ویترینی برای آشنایی با کتاب ها محسوب می شوند، اما قرار نیست مسئولیت انتخاب را به آن ها واگذار کنیم.

   فهرست های برگزیده می توانند مفید باشند اگر به درستی از آنها استفاده کنیم و به یاد داشته باشیم که هیچ فهرستی کامل نیست. فهرست را همیشه باید به روز رسانی کرد و هر عضوی از چرخه تولید یا مصرف کننده کتاب می تواند با توجه به معیارهای مختلف عناوینی را به آن اضافه یا رتبه بندی کند.

   – کتاب های فاخر
   کودک و نوجوان هم عضوی از چرخه تولید و مصرف کتاب هستند، اما حساسیت برای انتخاب درست اغلب این تردید را به همراه دارد که چطور می توان انتخاب را به آنها واگذار کرد و مطمئن بود که درست انتخاب می کنند و همین می شود که بسیاری از والدین، کتابدارها و کتاب یارها به روش های مختلف متوسل می شوند تا آثاری که در اختیار مخاطب قرار می گیرد را پیشاپیش انتخاب کنند.

   شاید در نگاه اول، عملکرد این گروه مثبت به نظر برسد، اما انتخاب کتاب، اعمال سلیقه شخصی، ارتباط با عنوان، تصویرها یا شخصیت های کتاب، بخشی از فرایند آموزش و تجربه انس با کتاب است که در این رویکرد پیشاپیش و به جای کودک و نوجوان اعمال شده است.

   رویکردی که می توان از آن به “پرورش گلخانه ای” تعبیر کرد، تلاش می کند بار آزمون و خطا را به حداقل برساند. در حالی که پرورش موجودی گلخانه ای که تابع ذائقه دیگری باشد، نه تنها با هدف فرهنگ مطالعه در تناقض است که می تواند مقدمه ای برای آفاتی مانند پرخوانی و حتی کتاب نخواندن و میل به سوءتغذیه فرهنگی باشد.

   نقطه مقابل این رویکرد والد، آموزگار، کتاب یار یا کتابداری است که در کنار کودک و نوجوان هر انتخابی حتی اشتباه را به فرصتی برای گفتگو تبدیل می کند و اجازه می دهد انس و تعامل با کتاب آزادانه و تابع احوال آنها اتفاق بیفتد.

   در این رویکرد به یاد داریم که همیشه با یک بستر طرفیم نه صرفا تک داده ها و تک انتخاب ها و مهمترین چیزی که می توانیم به کودک و نوجوان بدهیم، فرصت تمرین و تجربه برای محک زدن در عین پذیرا بودن نسبت به انتخاب های متنوع و جدید است.

   +5
  • #16737
   منصور
   مشارکت کننده

   درود برشما
   موضوع خیلی مهمی رو مطرح کردین و دغدغه ی اکثر خانواده ها این هست که از چه سنی برای بچه هاشون کتاب بخونند و مشکل بعدی اینکه چه کتابی بخونند. به نظر من با آگاهی خانواده ها و معرفی کتاب های باکیفیت و دانستن نیازها و مشکلات کودک در هر سن و خواندن کتاب باکیفیت مرتبط با آن، به رشد ذهنی کودک منجر میشه کتاب هایی که به صورت مستقیم پیام نمیدن یا نتیجه گیری نمی کنند. کتاب هایی که باعث میشن سواد دیداری کودک و سلیقه ی او رشد پیدا کنه و دیگه به دنبال کتاب های زرد یا سوپر مارکتی نمیره البته میگم اولین و مهمترین بستر برای کتاب خوان شدن کودک خانواده است و بعد مدرسه که با آگاهی خانواده ها و بعد مدارس میشه این مشکلات رو حل کرد. این فضای گلخانه ای حاکم بر تولید کتاب ها هم هست که نقد نمیشن ما خودمون کتاب تولید می کنیم خودمون به خودمون جایزه میدیم به خاطر نقض کپی رایت کتابهایی که چاپ میشه برای سود بیشتر و مصرف کاغذ کمتر قطع کتاب ها رو کوچکتر می کنیم یا صفحاتی رو حذف میکنیم فضای گل خانه ای فضای درستی است که اشاره فرمودید خلاصه این بحث مفصلی است و خیلی میشه روی اون گفت و گو کرد ممنون از شما موفق باشید.

   +4
   • #16740
    الهام فخرایی
    مشارکت کننده

    سلام و سپاس
    از نکات شما استفاده کردم 🙏
    به ویژه تاکید بر کیفیت فیزیکی کتاب ها

    +2
   • #16746
    منصور
    مشارکت کننده

    نظر لطف شماست….ممنون

    +2
  • #16739
   قاسم برجسته
   مشارکت کننده

   خیلی عالی هست، همیشه به گفت و گو گذاشتن مساله هایی که دچار آن هستیم این امکان را ایجاد می کند که نورهای جدیدی بر مساله بتابد.

   +4
  • #16761
   سمیه شهریسوند
   مشارکت کننده

   هم مطلب و هم کامنت دوستان خوب بود.
   یه نکته در مورد آسیب پرخوانی به ذهنم رسید. اینکه خود پرخوانی به ذات آسیب و مشکل نیست. پرخوانی زمانی آسیب زاست که کودک از فعالیتهای فیزیکی و ارتباطهای اجتماعی جدا می‌شه و در دنیای مطالعه خودش غرق بشه.
   و دیگه اینکه مطلب جالبی دکتر سرگلزایی در سایتشون دارن که در مورد آموزش و مطالعه ادبیات برای کودکانه که توصیه می‌کنن شعر و شاهنامه و امثالهم در سنین کودکی مطالعه نشه. تا قبل از شکل‌گیری تفکر انتزاعی و تقویتش بهتره که کودک با داستانهای واقعی و چالش‌های روزمره در حد سن خودش روبرو بشه و موضوعات کتابهاش در همین رابطه باشه.

   +2
نمایش 3 پاسخ رشته ها
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.

©2021 تمام حقوق برای مدرسه سواد رسانه ی خلاق رسا محفوظ است. طراحی سایت : تیم طراحی سایت امید وب

با اعتبارنامه خود وارد شوید

یا    

جزئیات خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

*

code